Molicel/NPE INR-21700-P45B 45A 4500mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor
HomeStore
-65%
The Story
The absolute best high current 21700 on the market:  Molicel P45B
Authorized Molicel/NPE US Distributor - Guaranteed to be Grade A, Unused, and Manufacturer Approved.
Liion Wholesale and Molicel/NPE Authorized Distributor Announcement
Priced per battery, not per pair.
  • Size: 21700
  • Approximate Diameter: 21.55 mm (max)
  • Approximate Length: 70.15mm (max)
  • Brand: Molicel/NPE
  • Manufacturer Rated Typical Capacity: 4500mAh
  • Manufacturer Rated Minimum Capacity: 4300mAh
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 45A (80°C cut-off)
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Gray
  • Origin: Taiwan
Molicel/NPE INR-21700-P45B 45A 4500mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Molicel/NPE INR-21700-P45B 45A 4500mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 3
Details & Craftsmanship
Molicel/NPE INR-21700-P45B 45A 4500mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 4
Molicel/NPE INR-21700-P45B 45A 4500mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 5
Description
  • Size: 21700
  • Brand: Molicel/NPE
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V