Lishen 21700-LR2170SA 12A Flat Top 4000mAh Battery - Genuine
HomeStore
-65%
The Story
Lishen 21700 4000mAh 12A Flat Top Battery - Great capacity, great price.
The Lishen LR2170SA 12A 4000mah battery delivers exceptional capacity with mid-range power at a very affordable price. The Lishen LR2170SA is a great value for pack builders looking to maximize run time on a budget.
Priced per battery, not per pair.
Lishen LR2170SA Data Sheet
Lishen LR2170SA 21700 4000mah Specifications:
  • Size: 21700
  • Approximate Diameter: 21.7mm +/- 0.2mm
  • Approximate Length: 70.9mm +/- 0.2mm
  • Brand: Lishen
  • Manufacturer Rated Nominal Capacity: 4000mAh (4Ah)
  • Manufacturer Rated Minimum Capacity: 3900mAh (3.9Ah)
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current:
    • -20-5°C  1.0C (2A)
    • 5-45°C  3.0C (12A)
    • 45-60°C  1.5C (6A)
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Blue
  • Certifications Met:  UN38.3, UL1642, CB, IEC 62133, GB 31241-2014/CQC11-464112-2015, RoHS
  • Origin: China
Lishen 21700-LR2170SA 12A Flat Top 4000mAh Battery - Genuine - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Lishen 21700-LR2170SA 12A Flat Top 4000mAh Battery - Genuine - Image 3
Details & Craftsmanship
Lishen 21700-LR2170SA 12A Flat Top 4000mAh Battery - Genuine - Image 4
Lishen 21700-LR2170SA 12A Flat Top 4000mAh Battery - Genuine - Image 5
Description
Lishen LR2170SA Data Sheet
  • Size: 21700
  • Brand: Lishen
    • -20-5°C  1.0C (2A)
    • 5-45°C  3.0C (12A)
    • 45-60°C  1.5C (6A)
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V