Molicel/NPE INR-21700-P42A 45A 4200mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor
HomeStore
The Story
This is an absolutely exceptional 21700 cell that manages to put out 4200mAh with a 45A (!) maximum current.  Compare to the Samsung 40T.
Authorized Molicel/NPE US Distributor - Guaranteed to be Grade A, Unused, and Manufacturer Approved.
Liion Wholesale and Molicel/NPE Authorized Distributor Announcement
Priced per battery, not per pair.
  • Size: 21700
  • Approximate Diameter: 21.4 mm +/- 0.15mm
  • Approximate Length: 70mm +/- 0.15mm
  • Brand: Molicel/NPE
  • Manufacturer Rated Capacity: 4200mAh
  • Manufacturer Rated Standard Discharge Capacity: 4100mAh (Minimum)
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 45A
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Gray
  • Origin: Taiwan
Molicel/NPE INR-21700-P42A 45A 4200mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Molicel/NPE INR-21700-P42A 45A 4200mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 3
Details & Craftsmanship
Molicel/NPE INR-21700-P42A 45A 4200mAh Flat Top 21700 Battery - Authorized Distributor - Image 4
Description
  • Size: 21700
  • Brand: Molicel/NPE
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V