Protected 3500mAh 10A 18650 Button Top Battery (Panasonic/Sanyo NCR18650GA cell inside) - Wholesale Discount
HomeStore
-65%
The Story
The LiionWholesale Protected 3500mAh (NCR18650GA) is a PCB protected button top version of the Sanyo NCR18650GA.  This is a 3500 mAh 10 A battery and is one of the best batteries we offer for high discharge flashlights or other devices that need a high capacity but medium discharge protected battery.  Its main competitor is the protected LG MJ1 which is a great alternative.
Compatible with 3.7V
Some companies market batteries like this as 3.7V 3500mAh, this will replace any 3.7V lithium ion with no issue.  3.7V vs 3.6V is just a labeling difference and is not an actual voltage difference inside the battery.
These are manufactured with a very high quality PCB including a Japanese Ricoh protection IC with three FNK MOSFETs for 20A high current cutoff (most PCBs will not be able to handle this much current).   This protection circuit protects the battery from mishandling, overcharge, or overdischarge while allowing the battery to do its job properly.
Quick Specs:
  • Max Continuous Discharging Current: 10A
  • Typical Capacity: 3500 mAh (3350mAh minimum)
  • Style:  BUTTON top
  • Approximate Dimensions (including button): 69.1mm length x 18.6 mm diameter
    • Discharge cut-off voltage: 2.5V (approximate)
    • Voltage: 3.6V
    • Full Charge Voltage: 4.2V
    • Charge Current:  1.675A standard
    • Protection Cutoff Current:  ~20A
    • Protection IC:  Ricoh
    • MOSFETS:   (Quantity 3)
    • Cell Certifications:  UN38.3 test report, IEC62133, CB Scheme, UL1642
    • Battery Assembly Certifications:  UN38.3 test report
    Protected 3500mAh 10A 18650 Button Top Battery (Panasonic/Sanyo NCR18650GA cell inside) - Wholesale Discount - Image 2
    Details & Craftsmanship
    Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
    Protected 3500mAh 10A 18650 Button Top Battery (Panasonic/Sanyo NCR18650GA cell inside) - Wholesale Discount - Image 3
    Details & Craftsmanship
    Protected 3500mAh 10A 18650 Button Top Battery (Panasonic/Sanyo NCR18650GA cell inside) - Wholesale Discount - Image 4
    Description
    Compatible with 3.7V
    Quick Specs:
    • Style:  BUTTON top
      • Voltage: 3.6V
      • Full Charge Voltage: 4.2V