Molicel/NPE INR-18650-P30B 30A 3000mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor
HomeStore
-65%
The Story
Authorized Molicel/NPE US Distributor - Guaranteed to be Grade A, Unused, and Manufacturer Approved.
Liion Wholesale and Molicel/NPE Authorized Distributor Announcement
Priced per battery, not per pair.
  • Size: 18650
  • Approximate Diameter: 18.3 +/- 0.3 mm
  • Approximate Length: 65.05 +/- 0.15 mm
  • Brand: E-One Moli Energy Corp. (Molicel) & New Power Energy (NPE)
  • Manufacturer Rated Capacity: 3000mAh
  • Manufacturer Rated Standard Discharge Capacity: 2900mAh (Minimum)
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 30A (with 80°C temp. cut)
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Gray
  • Origin: Taiwan
Molicel/NPE INR-18650-P30B 30A 3000mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Molicel/NPE INR-18650-P30B 30A 3000mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 3
Details & Craftsmanship
Molicel/NPE INR-18650-P30B 30A 3000mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 4
Molicel/NPE INR-18650-P30B 30A 3000mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 5
Description
  • Size: 18650
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V