Molicel/NPE INR-18650-M35A 10A 3500mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor
HomeStore
The Story
The new Molicel 3500mAh 10A 18650 cell
Authorized Molicel/NPE US Distributor - Guaranteed to be Grade A, Unused, and Manufacturer Approved.
Liion Wholesale and Molicel/NPE Authorized Distributor Announcement
Priced per battery, not per pair.
  • Size: 18650
  • Approximate Diameter: 18.6 mm (max)
  • Approximate Length: 65.2mm (max)
  • Approximate Weight:  48g
  • Brand: E-One Moli Energy Corp. (Molicel)
  • Manufacturer Rated Capacity: 3500mAh
  • Manufacturer Rated Standard Discharge Capacity: 3350mAh (Minimum)
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 10A
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Blue
  • Origin: Taiwan
Molicel/NPE INR-18650-M35A 10A 3500mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Molicel/NPE INR-18650-M35A 10A 3500mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 3
Details & Craftsmanship
Molicel/NPE INR-18650-M35A 10A 3500mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 4
Molicel/NPE INR-18650-M35A 10A 3500mAh Flat Top 18650 Battery - Authorized Distributor - Image 5
Description
  • Size: 18650
  • Approximate Weight:  48g
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V