Liion Wholesale BUTTON Top Molicel INR-21700-P42A 45A 4200mAh 21700 Battery
HomeStore
The Story
Priced per battery, not per pair.
  • Size: 21700
  • Approximate Diameter: 21.4 mm +/- 0.15mm (May be slightly thicker than most standard 21700)
  • Approximate Length: 72.3 +/- 0.15mm (including button)
  • Brand: E-One Moli Energy Corp. (Molicel) & New Power Energy (NPE)
  • Manufacturer Rated Capacity: 4200mAh
  • Manufacturer Rated Standard Discharge Capacity: 4100mAh (Minimum)
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 45A
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Button Top
  • Color: Black
  • Origin: Taiwan
Liion Wholesale BUTTON Top Molicel INR-21700-P42A 45A 4200mAh 21700 Battery - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Liion Wholesale BUTTON Top Molicel INR-21700-P42A 45A 4200mAh 21700 Battery - Image 3
Details & Craftsmanship
Liion Wholesale BUTTON Top Molicel INR-21700-P42A 45A 4200mAh 21700 Battery - Image 4
Liion Wholesale BUTTON Top Molicel INR-21700-P42A 45A 4200mAh 21700 Battery - Image 5
Description
  • Size: 21700
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V