DMEGC INR18650-26E 18650 15A Flat Top 2600mAh
HomeStore
-65%
The Story
We have discontinued this cell and currently recommend using the EVE 2600mAh 18650 instead.
A great low cost high cycle life 2600mAh cell
DMEGC INR18650-26E Data Sheet
DMEGC INR18650-26E Specifications:
  • Size: 18650
  • Manufacturer's Rated Capacity: 2600mAh
  • Manufacturer's Minimum Capacity: 2500mAh
  • Manufacturer's Continuous Max Discharge Current Rating: 15A
  • Standard Operating Current: 2.6A
  • Max Instantaneous Operating Current: 20A
  • Approximate Size:  18.45mm diameter by 65.2mm length
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Protected: No
  • Style: Flat Top
  • Color: Pink
  • Country of Origin:  Made in China
Priced per battery, not per pair.
DMEGC INR18650-26E 18650 15A Flat Top 2600mAh - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DMEGC INR18650-26E 18650 15A Flat Top 2600mAh - Image 3
Details & Craftsmanship
DMEGC INR18650-26E 18650 15A Flat Top 2600mAh - Image 4
Description
DMEGC INR18650-26E Data Sheet
  • Size: 18650
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Protected: No
  • Style: Flat Top
  • Color: Pink
DMEGC INR18650-26E 18650 15A Flat Top 2600mAh | Liion Wholesale