Vapcell T9 16340/RCR123A 3A Button Top 950mAh Battery - Genuine
HomeStore
-65%
The Story
Vapcell T9 16340 Button Top 950mah Specifications:
  • Size: 16340 (RCR123A size)
  • Approximate Diameter: 16.4mm +/- 0.2mm
  • Approximate Length: 34.0mm +/- 0.3mm
  • Brand: Vapcell
  • Manufacturer Rated Nominal Capacity: 950mAh (0.2C discharge)
  • Manufacturer Rated Minimum Capacity: 820mAh (0.2C discharge)
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 3A
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Button Top
  • Color: White and Gold
  • Origin: China
Priced per battery, not per pair.
Vapcell T9 16340/RCR123A 3A Button Top 950mAh Battery - Genuine - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Vapcell T9 16340/RCR123A 3A Button Top 950mAh Battery - Genuine - Image 3
Details & Craftsmanship
Vapcell T9 16340/RCR123A 3A Button Top 950mAh Battery - Genuine - Image 4
Description
  • Size: 16340 (RCR123A size)
  • Brand: Vapcell
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Button Top
  • Color: White and Gold
  • Origin: China
Vapcell T9 16340/RCR123A 3A Button Top 950mAh Battery - Genuine | Liion Wholesale