Vapcell T8 16340/RCR123A 3A Button Top 850mAh Battery - Genuine
HomeStore
The Story
Vapcell T8 16340 Button Top 850mah Specifications:
  • Size: 16340 (RCR123A size)
  • Approximate Diameter: 16.4mm
  • Approximate Length: 34.0mm
  • Brand: Vapcell
  • Manufacturer Rated Nominal Capacity: 850mAh
  • Manufacturer Rated Minimum Capacity: 820mAh
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current: 3A
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Button Top
  • Color: Lavender and Black
  • Origin: China
Priced per battery, not per pair.
Vapcell T8 16340/RCR123A 3A Button Top 850mAh Battery - Genuine - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Vapcell T8 16340/RCR123A 3A Button Top 850mAh Battery - Genuine - Image 3
Details & Craftsmanship
Vapcell T8 16340/RCR123A 3A Button Top 850mAh Battery - Genuine - Image 4
Vapcell T8 16340/RCR123A 3A Button Top 850mAh Battery - Genuine - Image 5
Description
  • Size: 16340 (RCR123A size)
  • Approximate Diameter: 16.4mm
  • Approximate Length: 34.0mm
  • Brand: Vapcell
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Button Top
  • Color: Lavender and Black
  • Origin: China
Vapcell T8 16340/RCR123A 3A Button Top 850mAh Battery - Genuine | Liion Wholesale