Panasonic NCR18650PF 10A 2900mAh Flat Top Battery - Genuine - Wholesale Discount
HomeStore
The Story
Specs:
  • Chemistry:  Hybrid IMR
  • Max Continuous Discharging Current: 10A
  • Typical Capacity: 2900mAh
  • Style:  Flat top
  • Approximate Dimensions: 65.2mm (L) x 18.6mm (D)
  • Weight: 45g
  • Discharge cut-off voltage: 2.5V
  • Voltage: 3.6V
  • Full Charge Voltage: 4.2V
  • Origin:  Japan
Panasonic NCR18650PF 10A 2900mAh Flat Top Battery - Genuine - Wholesale Discount - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specs:
  • Chemistry:  Hybrid IMR
  • Typical Capacity: 2900mAh
  • Style:  Flat top
  • Weight: 45g
  • Voltage: 3.6V
  • Full Charge Voltage: 4.2V