Lishen 21700-LR2170SD 9.6A Flat Top 5000mAh Battery - Grade A Genuine
HomeStore
The Story
An amazing high capacity 5000mAh cell from Lishen
This cell easily competes with other 5000mAh cells like the Samsung 50E or Molicel M50A or LG M50A, while offering higher cycle life, lower price, and better availability.  Offering 5000mAh and 9.6A our of a 21700 size cell is great.  The huge 1000 cycles to 80% capacity cycle life is far better than the others though which will let this cell keep putting out great power for you.
These are grade A cells and are suitable for large battery packs.
Lishen LR2170SD Data Sheet
Lishen LR2170SD 21700 5000mah Specifications:
  • Size: 21700
  • Approximate Diameter: 21.7mm +/- 0.2mm
  • Approximate Length: 70.9mm +/- 0.2mm
  • Brand: Lishen
  • Manufacturer Rated Nominal Capacity: 5000mAh
  • Manufacturer Rated Minimum Capacity: 4900mAh
  • Manufacturer Rated Max Discharge Current:
    • -20-20°C  1.0C (4.8A)
    • 20-35°C  2.0C (9.6A)
    • 35-45°C  1.5C (4.8A)
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Purple
  • Origin: China
Priced per battery, not per pair.
Lishen 21700-LR2170SD 9.6A Flat Top 5000mAh Battery - Grade A Genuine - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Lishen 21700-LR2170SD 9.6A Flat Top 5000mAh Battery - Grade A Genuine - Image 3
Details & Craftsmanship
Lishen 21700-LR2170SD 9.6A Flat Top 5000mAh Battery - Grade A Genuine - Image 4
Lishen 21700-LR2170SD 9.6A Flat Top 5000mAh Battery - Grade A Genuine - Image 5
Description
Lishen LR2170SD Data Sheet
  • Size: 21700
  • Brand: Lishen
    • -20-20°C  1.0C (4.8A)
    • 20-35°C  2.0C (9.6A)
    • 35-45°C  1.5C (4.8A)
  • Nominal Voltage: 3.6V
  • Peak Voltage: 4.2V
  • Protected: NO
  • Style: Flat Top
  • Color: Purple
  • Origin: China
Lishen 21700-LR2170SD 9.6A Flat Top 5000mAh Battery - Grade A Genuine | Liion Wholesale